Beyaz Eşyalarınızı Kişiselleştirebilirsiniz!
Mayıs 27, 2018
Kapıda Ödeme Kolaylığı!
Haziran 18, 2018

Bebek Odası Dekorasyonunda Renklerin Önemi

Bebeğinizin odasını değiştirmek isteyen bir anne veya bebeğinize şuan hamile olan bir anneyseniz yazımız tam size göre… Cinsiyete göre renk seçimi, duygusal ve fiziksel gelişimde renklerin önemli…

Cinsiyete göre renk seçimi nasıl olmalıdır?

Bebek odaları genel olarak anne adayının hamile kaldığı birkaç ay sonrasında hazırlanmaya başlar. Temel olarak çocuğun odasının hazırlanması cinsiyetinin belirlendiği 3. aydan sonra başlar. Odanın temasının ne olacağı, odası için hangi renklerin kullanılacağı, hangi mobilyaların satın alınacağı ve daha bir sürü ayrıntı bu dönemde bebeğinizi beklerken araştırılır. Bebeğinizin kız veya erkek olması hatta ikiz olması sizi odanız hakkında belli bir plan yapmaya itecektir.

Çocuklar, renkleri hayatlarının her alanında görmekten hoşlanır. Artık erkek çocuk için mavi, kız çocuk için pembe renk düzenleri demode ve sıradan görünmektedir. Çocuklar için hazırlanan mekânlarda tüm renkler ve özellikle kırmızı, mavi, yeşil (ana renkler) renkler dengeli bir biçimde duvar ve eşyalara dağıtılmalıdır. Renklerde koyuluk açıklık farkları da ayrıca oluşturulmalıdır. Böylelikle hem daha şık hem de göz yormayacak bir çocuk ve bebek odasına sahip olabilirsiniz.

Bebeğinizin odasını rahat bir tasarımla renklendirin

Bebek odaları ve çocuk odaları gelişimlerine ve ileride kullanılabilen bir dekorasyonla hazırlanmalıdır. İçinde eğlenebilecekleri, rahat olabilecekleri ama aynı zamanda sağlıklı bir uyku için kalabalık olmayacak şekilde dizayn edilen odalar daha sonraki yaşlarda da konforlu olacaktır. Bebeklere uygun mobilya ve renklerin seçildiği kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak konseptlerle düzenlenmesi gereken yaşam alanlarıdır.

Farklı ve modern renklerde boyadığınız bebek odanızı daha ferah bir alana dönüştürmek için gerekli mobilyaları aldıysanız geri kalan alanı zevkli bir şekilde süslemek istersiniz. Bu tür duvarları yine aynı renk tonlarında göz ve algı bozmayan yukarıdaki örnek fotoğraflar gibi renklendirebilirsiniz.

Çocuk Odasında Çoçuğunuzun Hayal Dünyasını Harekete Geçirin

Çocuk odası dekorasyonu için canlı renk kullanımı onların yaratıcı iç dünyasını hareketlendirmek için elverişlidir. Ancak her renk çocuğunuzun kişiliğine uymayabilir. Her bireyin sevdiği renkler karakterine ve zevklerine göre değişiyorsa, çocuklar için hazırlanan odaların da çocukların kişisel özelliklerine göre renklendirilmesi ve dizayn edilmesi gerekir.

Kız odalarının vazgeçilmez karakteri Elsa Karlar Ülkesi Prensesi kendini her zaman onu güçlü bir prenses olarak hissettirecektir. Karakterleri daha anlamayacak kadar küçük olan bebeklerinize ise daha sevimli ve soft renklerde odaları hazırlanmalıdır. Arabalar çizgi filmini ve kırmızı rengi seven bir çocuğun duvarına elbette ki Mcqueen olmalıdır. Her şeyi eksiksiz hazırlanan bebeklerimizin çocuk odaların duvarlarını süslemek renklerde ve şekillerde çok önemlidir.

Minimal çocuk ve bebek odası tasarımları duvar sticker ürünlerinde uygun fiyatlarla mümkündür. Yıldız, üçgen, kalp, taç ve dilediğiniz küçük minimal desenlerle beşik başına ve duvara uygulanabileceğiniz birçok ürünü farklı renk seçenekleri ile uygulayabilirsiniz.

Çocuk Odasında Çoçuğunuzun Hayal Dünyasını Harekete Geçirin

Kırmızı: Enerji verir, uyarıcıdır, iştah açan bir renktir.
Pembe: Kırmızıya göre daha az etkili bir renktir. Sakinliği ve mutluluğu temsil eder.
Turuncu: Canlılık, enerji ve eğlenceyi temsil eder. Sindirim ve bağışıklık sistemini etkiler.
Sarı: Konsantrasyonu sağlar, ilham vericidir, beyni uyaran bir renktir.
Mavi: Huzur verir, rahatlatıcı ve sakinleştiricidir, özgürlüğü temsil eder.
Yeşil: Dinlendirici, güven verici, yaratıcılığı etkiler ve güven duygusunu temsil eder.
Mor: Sorumluluk ve otorite duygusu olan, isteği ve hareketi azaltan bir renktir.

Renklerin anlamları ruhsal ve fiziksel olarak birçok etkiye sahiptir. Erkek çocuklarda mavi kız çocuklar da pembe renk klişeleşmiş bir yaklaşım olarak karşımızda çıkmaktadır. Ünisex olarak da birçok bebek ve çocuk odası hazırlanabilmektedir.  Sizin ve bebeğinizin konforu birçok alanda önemlidir. Bunların en önemlisi ise bebek odasıdır.  Uyku düzeni, oyun alanı maalesef ki belli bir yaşa kadar kendi odasında gerçekleşmektir. Bu yüzden renklerin ve odanızın duvarlarının renk olarak onu daha huzurlu ve mutlu etmesi gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir